Наркологiя

Порівняння КБД і ТГК

Медичні факти на основі даних 
drugabuse.gov
pubmed.gov

У минулій статті йшлося про легалізацію та декриміналізацію вживання конопель.


Невже більшість розвинених країн хочуть зробити своїх громадян залежними? Тут фанати теорії змови повинні зааплодувати з криками: «Наркоманами легше управляти, а Білл Гейтс, який так само ратує за вживання марихуани – сволота і негідник, взагалі хоче звести нас всіх в могилу».


Кожна думка заслуговує на існування. Але для початку потрібно розрізняти поняття «марихуана» і «медична марихуана».

Особисто я вважаю, що легалізація медичної марихуани і декриміналізація для особистого вживання матимуть позитивні ефекти:

  1. Контроль якості канабісу (високий рівень вмісту КБД і низький ТГК)
  2. Боротьба з корупцією. Навіть зараз дістати травичку в Україні не проблема, але куди йдуть ці гроші? Точно не в держ бюджет. Хочете торгувати марихуаною? Реєструйтеся! Як виробник, так і споживач
  3. Декриміналізація так само поліпшить медичний контроль (за прикладом Ізраїлю або Португалії)

Я не кажу, що марихуана абсолютно безпечна, але у неї є великий терапевтичний потенціал, але хіба повинні ми приймати БУДЬ-ЯКІ ЛІКИ без потреби?

Коли мова йде про медичну марихуану, то ми говоримо про КБД, якщо ж використовувати марихуану для п'янкого ефекту і «приходу», то основну роль грає ТГК.  

ЩО ТАКЕ КАНАБІС?

Канабісом називають висушене листя, квіти, стебла і насіння з рослин Cannabis sativa або Cannabis indica. Рослина містить хімічні речовини, основні це ТГК і КБД (всього канабіоїдів близько 200).


Гашиш – смола, вироблена з канабісу в певний період вегетації, зеленого, темно-коричневого або чорного кольору. Зміст основної психоактивної речовини (ТГК), зазвичай близько 2%, але може досягати і 9-10%.

Гашишне масло – концентрований темний рідкий і в’язкий по консистенції екстракт рослинного матеріалу або смоли канабісу з вмістом психоактивних речовин (ТГК) від 10 до 30-60%.

КБД МАСЛО – екстракт конопель, який має терапевтичні властивості в основному за рахунок КБД і вміст ТГК не перевищує ліміт 0,3%.

Канабіс є найбільш поширеним психотропним препаратом в Сполучених Штатах після алкоголю. Його вживання широко поширене серед молоді. У 2018 році більше 11,8 мільйонів молодих людей вживали марихуану в минулому році. Згідно з дослідженням «Моніторинг майбутнього», показники вживання марихуани в минулому році серед учнів середніх і старших класів залишалися стабільними, але число підлітків 8-ми і 10-ти класників, які використовують марихуану щодня збільшилася. З ростом популярності пристроїв для вейпінга підлітки почали вейпувати ТГК, причому майже 4% учнів 12-х класів кажуть, що вони вейпують ТГК щодня. Крім того, зменшується кількість молодих людей, які вважають, що регулярне вживання марихуани небезпечне.

ЕНДОКАНАБІОЇДНА СИСТЕМА

Канабіноїди – активні органічні хімічні сполуки, які впливають на канабіоїдні рецептори в тілі людини. Існує 2 типу канабіноїдів: ендоканабіноїди – їх людський організм виробляє самостійно і фітоканабіноїди – рослинного походження.

Найвідомішими з них є канабіноїди рослинного походження, а саме КБД – канабідіол, який не є психотропним і володіє великою кількістю позитивних ефектів на людський організм, і ТГК – тетрагідроканнабінол, який є психоактивним.

Канабіоїдні рецептори є найбільш поширеним типом рецепторів в головному мозку. Крім людини, канабіоїдні  рецептори є у інших ссавців, риб, птахів і плазунів. 

Існує 2 основних види канабіноїдних рецепторів – ЦП1 і ЦБ2.

Рецептори ЦП1 розташовані насамперед у головному мозку, ЦБ2 рецептори розташовані насамперед у імунній системі, а також в селезінці.
Згідно з дослідженням, ЦБ2 рецептори відповідають за основні імунні реакції організму. Канабіноїди, що містяться в рослинах конопель, своїм впливом на ЦП1 і ЦБ2 рецептори, впливають на життєві функції людського організму.

КБД і ТГК як найважливіші канабіноїди

Канабідіол – КБД не є психоактивним – не змінює людську свідомість. Останні дослідження показують, що КБД перешкоджає зміни свідомості в результаті вживання конопель. КБД не впливає безпосередньо на ЦП1 рецептори, він перешкоджає активації цих рецепторів іншими речовинами, таким чином «захищаючи» їх. КБД запобігає судомам, запаленнб, тривозі, нудоті. Також КБД уповільнює зростання ракових клітин. КБД більше впливає на ЦБ2 рецептори, ніж на ЦП1 рецептори, що пояснює його вплив на імунну систему людини. ТГК -тетрагідроканабіол.

ТГК є первинним психоактивних компонентом в коноплях. ТГК імітує функцію гормону анандаміда – нейротрансмітера, що виробляється людським організмом. Ефект, викликаний вживанням конопель, викликаний тим, що ТГК пов’язує ЦП1 рецептори в мозку. Дослідження також показали його здатність перешкоджати росту ракових клітин. ТГК приблизно однаково впливає на ЦП1 і ЦБ2 рецептори.

  Марихуана надає як короткочасний, так і довгостроковий вплив на мозок.

  Зображення поперечного перерізу головного мозку із зазначеними областями, на які впливає ТГК.

  зображення NIDA:
  ТГК діє на численні ділянки мозку ( жовтим кольором).

  Короткострокові ефекти

  Коли людина курить марихуану, ТГК швидко переходить з легень в кровотік. Кров переносить хімічну речовину в мозок та інші органи всього організму.

ТГК діє на специфічні рецептори клітин мозку, які зазвичай реагують на природні ТГК-подібні хімічні речовини. Ці природні хімічні речовини відіграють роль в нормальному розвитку і функціонування мозку.

  Марихуана надмірно активує частини мозку, які містять найбільшу кількість цих рецепторів. Це викликає «to get high», кайф, який люди відчувають. Інші ефекти включають в себе:

  • змінені відчуття і почуття (наприклад, кольори стають яскравішими)
  • змінене почуття часу
  • зміни в настрої
  • порушення координації
  • труднощі з мисленням і вирішенням проблем
  • порушення пам’яті
  • галюцинації (при прийомі у високих дозах)
  • марення (при прийомі у великих дозах)
  • психоз (ризик найвищий при регулярному вживанні марихуани з високим вмістом ТГК)

  Довгострокові ефекти

  Марихуана також впливає на розвиток мозку. Коли люди починають вживати марихуану в підлітковому віці, вона може порушувати функції мислення, пам’яті та навчання і впливати на те, як мозок будує нейронні зв’язки, необхідні для цих функцій. Науковці все ще вивчають, як довго діють ефекти марихуани і чи можуть деякі зміни бути постійними.

Наприклад, дослідження з Нової Зеландії, проведене частково дослідниками з Університету Дьюка, показало, що люди, які почали палити марихуану в підлітковому віці, мали тривалий розлад, пов’язаний з вживанням марихуани, втратили в середньому 8 балів IQ у віці від 13 до 38 років . Ті, хто почав курити марихуану в зрілому віці, не показали помітного зниження IQ.

Також є дослідження, які показують, що тварини, яким вводять великі дози ТГК, виробляють більш слабку сперму з меншою життєздатністю. У самок також спостерігається порушення циклів овуляції.
Тому рекомендую не курити марихуану, якщо ви збираєтеся зачати дитину.

Важливо відзначити, що один з довгострокових ризиків – це ризик залежності. КБД не викликає залежності, але доведено, що з’єднання ТГК стимулюють центри задоволення в мозку і ті, хто вживає марихуану можуть з більшою ймовірністю захотіти використовувати її знову. В цьому випадку присутній 10 % підвищення ризику залежності в порівнянні з 30 % ризиком в разі тютюнового паління.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *